روزنامه خراسان - بالأخره شاخ غول قوی بنیه کنکور را شکستند! نمایندگان مجلس در تلاشی چند باره، سرانجام با تصویب جزئیات طرح پذیرش و سنجش داوطلبان ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، به حذف آزمون سراسری به شیوه کنونی رأی دادند؛ آن هم درست در بحبوحه اعلام نتایج و تعیین رشته کنکور سال جاری.

بدین ترتیب، آخرین کنکور سراسری به سبک و سیاق فعلی، سال آینده برگزار خواهد شد و از آن پس، نمرات امتحانات هماهنگ کشوری دوره 3 ساله دبیرستان به عنوان سابقه تحصیلی دانش آموزان، جایگزین آزمون سراسری سالانه دانشگاه ها می شود.با این حساب، انبوه شرکت ها و مؤسسات معظم برگزار کننده کلاس های آمادگی کنکور و آزمون های آزمایشی، به همراه ناشران ریز و درشت کتب کمک درسی تستی که انبان آگهی های تبلیغاتی صدا و سیما را پر می کرده اند، باید شیوه جدیدی برای درآمدزایی پیدا کنند!

واقعیت آن است که از سال ها قبل کارشناسان نظام آموزشی به استناد گفته های اعتراض آمیز بسیاری از دانش آموزان داوطلب ورود به دانشگاه ها و خانواده های آنان و نیز خروجی نظام یاد شده، شیوه کنونی گزینش دانشجو در کشور را زیر سؤال می برند. این افراد با تکیه بر آمار و ارقام و نتایج بعضی پژوهش های انجام شده و طی سال های گذشته همواره خواهان تغییر در نحوه گزینش دانشجو بوده اند. اینک با تصویب وکلای مجلس در خانه ملت، امیدها برای اصلاح روال قبلی جذب دانشجو دوباره زنده شده است؛ هر چند که مصوبه اخیر مجلس چندان هم خالی از عیب و ایراد نیست و هنوز تا نیل به شیوه ای جامع و مرضی الطرفین راهی طولانی در پیش است؛ گواه این که از همان نخستین ساعات اعلام این مصوبه، صدای بعضی دانش آموزان و داوطلبان ورود به دانشگاه ها، در فضای مجازی به گلایه بلند شد که از ناعادلانه بودن تحصیل و کسب نمره برای دانش آموزان مدارس دولتی مناطق کمتر برخوردار با انواع و اقسام مدارس شهریه ای و بسیار برخوردار در کلان شهرها شکوه و شکایت می کنند و بیم آن دارند که این مسئله که خود جلوه ای از اختلاف طبقاتی در جامعه است، در سابقه تحصیلی دانش آموزان متقاضی ورود به دانشگاه ها طی سال های آینده تأثیری منفی به جا گذارد. این نکته وقتی بیشتر با اهمیت تلقی می شود که به یاد آوریم، با وجود افزایش ظرفیت مراکز پذیرش دانشجو در کشور هم چنان چند دانشگاه معدود و پرجاذبه و تعدادی رشته تحصیلی خاص و پرطرفدار وجود دارد که شمار متقاضیان آن ها همواره بسیار بیشتر از ظرفیت های موجود است و لازم است که تدابیری هم برای عادلانه تر شدن شیوه جدید پذیرش و جذب دانشجو و رفع این دغدغه خاطر داوطلبان تحصیل در مدارج عالیه اندیشیده شود.