نخستین مسابقه برای ورود به دانشگاه که به کنکور معروف شد، از سال ۱۳۴۲ همزمان با تاسیس دانشگاه‌ها در ایران برگزار شد. در سال ۱۳۴۷ با تشکیل سازمان سنجش آموزش کشور، برگزاری کنکور سازمان یافته‌تر از قبل برگزار شد در طول سال‌ها که از برگزاری کنکور می‌گذرد، این آزمون با تغییرات بسیاری در نحوه برگزاری روبه‌رو بوده است؛ در دوره‌ای، به علت ظرفیت کم دانشگاه‌ها و وجود داوطلبان میلیونی، بسیاری از داوطلبان پشت کنکور می‌ماندند و حال شاهد آنیم که با افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها، اکنون دانشگاه‌ها به فکر حذف کنکور افت
شبکه ایران /  با همت دولت‌های نهم و دهم خوشبختانه علاوه بر این‌که رشد علمی ایران در دنیا بی‌نظیر بود، در حوزه آموزش عالی نیز پیشرفت‌های چشمگیری حاصل شد که از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو اشاره کرد، این افزایش تا حدی ادامه داشته است که با وجود افزایش تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه شاهد افزایش ظرفیت در دانشگاه‌ها بودیم. آمارهای وزارت علوم نشان دهنده آن است که تعداد مراکز دانشگاهی و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم از 1300 مرکز در سال 1384 به 2504 مرکز در پایان دوره دولت دهم افزایش یافته است که رشد 2 برابری را در این زمینه نشان می‌دهد. همچنین در سال تحصیلی 85-84 در مجموع 2میلیون و 389 هزار و 867 دانشجو در مراکز دانشگاهی کشور تحصیل می‌کردند که در سال تحصیلی 91-90 این آمار تقریباً 2 برابر شده و به 4 میلیون و 403 هزار و 652 نفر رسیده است.

 

افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و چالش دانشگاه‌های غیرانتفاعی
چهل و سومین آزمون سراسری که امسال برگزار شد، حال و هوای گذشته را نداشت. حتی مسئولان اعلام کردند در این آزمون غایبان هم در برخی رشته‌ها، حق انتخاب رشته دارند. حال گویا دیگر کنکور برای حذف از نظام آموزشی کشور نیز با موانع و خلع قوانین و جایگزین روبه‌رو است؛ چراکه پس از گذشت 6 سال از مصوبه‌ای که در مجلس شورای اسلامی با عنوان «قانون پذیرش دانشجو» به تصویب رسید و اجرایی شدن آن از سوی یک کارگروه پیگیری شده، اما همچنان کنکور به شکل گذشته خود باقی مانده و تغییری نکرده است. هرچند در مسیر حذف تدریجی کنکور اقداماتی نیز صورت گرفته و به عنوان نمونه دانشگاه آزاد اسلامی در سال گذشته نخستین گام را برداشت. در این سال دانشگاه آزاد اعلام کرد که پذیرش دانشجو در 5 هزار رشته- محل مقطع کار‌شناسی، بدون آزمون و صرفاً براساس سوابق تحصیلی داوطلب و اولویت‌های بومی صورت می‌گیرد. این سرآغازی بود تا پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد، به غیر از رشته‌های علوم پزشکی، دوره‌های کار‌شناسی ارشد و دکترا، به سمت پذیرش بدون کنکور پیش برود. امسال نیز دانشگاه پیام‌نور پس از آن‌که در سال گذشته، در مقطع کار‌شناسی، آزمون را برای 5 هزار رشته-محل حذف کرد، در اقدام بعدی خواستار حذف کنکور در همه رشته-محل‌های کار‌شناسی (10 هزار رشته- محل) شد. همین امر در روزهای اخیر اختلافات و بحث‌های مختلفی را میان دانشگاه پیام‌نور و وزارت علوم بر سر حذف کنکور کار‌شناسی در این دانشگاه به وجود آورده شده است، اقدامی یکطرفه از سوی این دانشگاه که به عقیده برخی، می‌تواند حیات دانشگاه‌های غیرانتفاعی را نیز به خطر بیاندازد.

 

دیگر کنکور برگزار نمی‌کنیم
در این باره، دبیر شورای اطلاع‌رسانی دانشگاه پیام نور به می‌گوید: با حذف کنکور کار‌شناسی از دانشگاه پیام نور، دوره فراگیر نیز در این مقطع حذف خواهد شد و این دانشگاه از این پس در مقطع کار‌شناسی ناپیوسته، کاردانی و کار‌شناسی پیوسته، کنکور نخواهد داشت و پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی و آنچه سازمان سنجش مشخص می‌کند انجام می‌گیرد. مقداد محمودی می‌افزاید که این دانشگاه با تجربه چندین ساله‌ای که در پذیرش دانشجو دارد، خود می‌تواند امسال برای پذیرش بدون کنکور در مقطع کار‌شناسی اقدام کند. به گفته وی، حدف کنکور در مقطع کار‌شناسی این دانشگاه براساس اجرای قانون حذف کنکور مصوب سال86 صورت گرفته و مقرر شده بود که تا سال 92 اجرایی شود، از این رو در سال 92 برای همه رشته محل‌های کار‌شناسی دانشگاه پیام نور مقدور شده است. محمودی همچنین از موافقت اعضای کارگروه ماده 4 قانون پذیرش دانشجو با طرح حذف کنکور پیام‌نور می‌گوید و می‌افزاید: این اقدام دانشگاه پیام نور مورد استقبال نمایندگان مجلس نیز واقع شده است.

 

حذف کنکور در همه رشته‌های کارشناسی پیام‌نور صحت ندارد
این در حالی است که مشاور ارشد رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به صراحت اعلام کرده است که حذف کنکور در همه رشته‌های مقطع کار‌شناسی دانشگاه پیام‌نور صحت ندارد. حسین توکلی در گفت‌وگو با می‌گوید: جذب دانشجوی دانشگاه پیام نور در بعضی از رشته‌ها براساس آزمون سراسری انجام می‌شود و این رشته‌ها در کمیته کارگروه ماده 4 پذیرش دانشجو تعیین شده است. وی می‌افزاید: این یک مصوبه رسمی است و هر ساله در بهمن جذب دانشجو در دانشگاه پیام‌نور به همین شکل انجام می‌شود و حذف آزمون از این رشته‌ها خارج از نظر کارگروه ماده 4 انجام شدنی نیست. توکلی تاکید می‌کند که حذف کنکور دانشگاه پیام‌نور حداقل در سال‌جاری امکان‌پذیر نیست و شاید پس از مصوبه کارگروه از سال آینده اجرایی شود. همچنین، رئیس کمیته‌ آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره‌ وضعیت طرح ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو خاطرنشان می‌کند: متاسفانه با وجود همه تلاش‌ها و نشست‌هایی که با گروه‌های مختلف از دستگاه‌های مربوطه انجام شد، این طرح در نهایت به سرانجام نرسید و درکنکور 92 اجرا نشد.